Çetinkaya Kariyer’e Hoş geldiniz…

İşe Alım Sürecimiz, fırsat eşitliği esasına dayanmakta ve İnsan Kaynakları Yönetmeliği’nde yer alan kriterlere göre yürütülmektedir. Hedefimiz boş olan kadrolara, göreve en uygun kişilerin getirilmesidir. Bu doğrultuda, özellikleri görevin gerektirdiği nitelikler ile en çok örtüşen adaylara iş teklifi yapılmaktadır.

İş Başvurusu;

Çetinkaya Pano’da profilinize uygun bir pozisyon açıldığında değerlendirilmek üzere "Genel Başvuru" yapabilir veya ilan verilen bir pozisyon için başvurabilirsiniz. Açık pozisyon ilanlarımız İnsan kaynakları web sitelerinde ve sosyal medyada ilan edilir.

Mülakat ve İşe Alım;

Nitelikleriniz ve açık kadrolarımız doğrultusunda mülakat sürecimiz başlar. İnsan Kaynakları Bölümünün yaptığı ilk mülakatlar sonunda kurum kültürü, görevin gerektirdiği yetkinliklere uygunluk bakımından olumlu olarak değerlendirilen adaylar ikinci mülakatlara davet edilir. Mülakat aşamasının başarı ile tamamlanmasının ardından adaya görev teklifi yapılır.

Eğitim, Gelişim ve Performans Yönetimi
Çalışanlarımızın performansları; bütün bir yıl boyunca bağlı bulunduğu bir üst yöneticisi tarafından izlenir. Yılsonun da yapılan karşılıklı görüşmeler ve çok yönlü değerlendirmeler ile çalışanın performansı ve şirket hedeflerine bağlı olarak kişisel hedeflerinin gerçekleşme oranları tespit edilir. Yapılan performans değerlendirmelerine bağlı olarak; ihtiyaçları doğrultusunda kişilerin eğitim ve gelişim planları yapılır.

 

Çetinkaya Pano Ekibine Katıl!

Genel Başvuru: ik@cetinkayapano.com

Staj Başvurusu: ik@cetinkayapano.com